نقش میوه‌ و سبزی‌ در کنترل وزن

 درست است که خوردن سبزیجات و میوه‌ها به کنترل وزن کمک می‌کند، اما همه سبزی‌ها و میوه‌ها تاثیر یکسانی در کنترل و کم کردن وزن ندارد. به گزارش نیویورک تایمز، نتایج تحقیق تازه‌ای و مفصلی که در طی ۲۴ سال توسط دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد که برخی از سبزی‌ها و میوه‌ها کمک بیشتری به کنترل و کم شدن وزن می‌کنند. این تحقیق بر روی بیش از صد هزار زن و مرد در سنین سی و چهل سالگی شروع و به مدت ۲۴ سال آنها را دنبال کرد.


مصرف میوه و سبزیجات باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و نقش قابل توجهی در دفع سموم ایفا می‌کند. لازم به ذکر است میوه و سبزیجات، مواد غذایی مناسبی برای کاهش وزن هستند، چون این مواد کالری و چربی اندکی دارند. میوه و سبزیجات سرشار از فیبر هستند که نه تنها به هضم غذا کمک می‌کند، بلکه معده شما را نیز تا مدت‌ها پر نگه می‌دارد. از این رو، دیرتر احساس گرسنگی می‌کنید و میان‌وعده کمتری می‌خورید.
به طور کلی، افزایش میزان مصرف سبزیجات و میوه‌ها روند چاق شدن را کندتر می‌کند. اما میوه‌هایی از خانواده بلوبری (زغال اخته آبی) از میوه‌های خانواده مرکبات برای کند کردن این روند موثرترند. یا مصرف هویچ و فلفل باعث کنترل بهتر وزن می‌شود در حالیکه سیب‌زمینی و نخود تاثیری در این روند ندارند.
شرکت‌کنندگان در این تحقیق که  میوه‌‌ها و  سبزیجات حاوی نشاسته مانند سیب‌زمینی، ذرت و یا نخود را در دستور غذایی خود داشتند، نشانی از کاهش یا کنترل وزن از خود نشان ندادند در حالیکه  میوه و سبزیجات غیر نشاسته‌ای که فیبر بیشتر و کربوهیدرات کمتری دارند، مثل لوبیا، کاهو، سیب یا گلابی، تاثیر بیشتری در کاهش وزن دارند. سیب زمینی، نخود، ذرت، موز و آووکادو به علت کالری زیادی دارند چاق کننده اند. برای مصرف آنها با سایر میوه‌ها و سبزیجات ترکیبشان کنید.
به گزارش هاروارد نیوز، محقق ارشد این تحقیق، دکتر مونیکا برتویا از دانشکده سلامت عمومی هاروارد می‌گوید، که آب میوه و سیب زمینی سرخ‌ کرده میوه و سبزی به حساب نمی‌آیند و نباید مصرف آنها را به منزله مصرف میوه و سبزی روزانه به حساب آورد.

طبیعت سبز میهن

طبیعت سبز پارس کهن

طبیعت سبز پارس کهن، میزبان سلامتی شماست و همواره تلاش می‌کند بهترین‌هارا برای شما به ارمغان بیاورد، پس میهمان طبیعت باشید و درکنار ما زندگیتان را سبز بسازید.

47190000

آپارات طبیعت   تلگرام طبیعت   اینستاگرام طبیعت   لینکدین طبیعت