چند راهکار برای مبارزه با آلودگی هوا

 این روزها هوای کلان شهرها به خصوص تهران بسیار آلوده شده است و وضعیت به حالت هشدار رفته است تا بدان جا که در تمام روزهای هفته های گذشته در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است و عبور و مرور را با مشکل روبرو کرده است.

حال با موادی که آلوده کننده هوا هستند بیشتر آشنا می‌شویم و راه هایی برای مقابله با آن را مطرح می‌کنیم و اینکه چه بخوریم تا بدن ما برای در مقابل آلودگی مقوام تر گردد.

مواد آلوده کننده هوا
مونواکسيدکربن، اکسيدهای نيتروزن، هيدروکربن ها، اکسيدهای سولفور، ذرات معلق و سرب از جمله مواد آلوده کننده هوا به شمار می‌روند.
1- مونواکسيدکربن يا Co گازی است بیرنگ و بی‌بو که وجود مقادير هر چند اندک آن در محيط برای سلامت انسان نامطلوب است. اين گاز باعث بروز اختلال در تنفس سلول ها می‌شود. علايم مسموميت با گاز Co بستگی به مقدار گاز در محيط دارد. سردرد و سرگيجه، حالت خواب آلودگی و در نهايت بی‌هوشی که منجر به مرگ می‌شود، از علايم وجود گاز Co در محيط است.  
2- اکسيدهای نيتروژن: وجود اين گاز در محيط باعث تحريک چشم، بيني، گلو و شش ها مي شود. تماس طولاني مدت با اين گاز باعث افزايش آسيب پذيری بدن انسان در برابر عفونت های بيماری‌زا نظير آنفلوانزا می‌شود. ميزان زياد اين گاز در محيط، باعث اختلال در قوه بويایی، ناراحتي های حفره بینی، اشکالات تنفسی، ناراحتی های اعصاب و سرانجام مرگ می‌شود.
3- هيدروکربن ها: اين گروه مهم ترين منبع آلودگی هوا در محيط هستند. وجود اين آلاينده در محيط باعث تحريک چشم، سرطان و اختلال در مرکز خون سازی بدن می‌شود.
4- اکسيد‌های سولفور: اين اکسيد از طريق منابع طبیعی و انسانی وارد محيط می‌شود. قرار گرفتن در معرض اين گاز باعث سوزش گلو، افزايش ضربان قلب و سرعت حرکات تنفسی می‌شود.
5- ذرات معلق: ذرات معلق به ذرات جامد کوچک و قطرات مايع موجود در هوا اطلاق می‌شود. از عمده ترين عوارض ذرات معلق بر روی انسان می‌توان به بيماری های عفونی بخش های بالای دستگاه تنفسی، اختلالات قلبی، برونشيت، تنگی نفس، التهاب ريوی و کاهش مکانيسم های دفاعی بدن اشاره کرد.

در هوای آلوده چه بخوریم؟
اگر آلودگی هوا خیلی شدید باشد، مشکل می توان از اثرات سوء آن در امان ماند، ولی درباره‌ی آلودگی که به طور معمول در همه شهرهای بزرگ و صنعتی از جمله تهران وجود دارد، می‌توان با مصرف بعضی از غذاها اثرات مضر آلاینده‌ها را کم کرد. متخصصین تغذیه برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، مصرف منابع غذایی ویتامین E و ویتامین D را پیشنهاد می‌کنند. این ویتامین‌ها می‌توانند اثرات مسموم‌کننده گازهای آلاینده را خنثی کنند.
ویتامین E در روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جوانه گندم، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد. منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم‌مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند. البته می‌توانید با تجویز متخصص، مکمل‌های ویتامین E و D را هم مصرف کنید.
علاوه بر این ویتامین‌ها، مصرف غذاهایی را توصیه می‌کنند که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن اند. سبزیجاتی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند. سلنیوم را هم می‌توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان و غلات سبوس‌دار پیدا کنید.
ویتامین C هم می‌تواند به دفع سربی که با هوای آلوده وارد بدن ما شده، کمک کند. شیر و لبنیات به خصوص پنیر و ماست هم به خاطر کلسیمی که دارند می‌توانند جذب عناصر سنگین مثل سرب را کاهش دهند.

نتیجه گیری:
پس به ‌طور کلی بهتر است از سبزی‌ها و میوه‌ها و لبنیات بیشتر استفاده کنیم تا اثرات مخرب هوای آلوده را کاهش دهیم. در ضمن لازم است از عادات‌ نادرست غذایی که به هنگام آلودگی، باعث تولید اثرات مخرب در بدن می شود مانند سوسیس و کالباس و مصرف تنقلات کم ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه‌های گازدار، به دلیل ایجاد اختلال در جذب عناصر مفید در بدن پرهیز کنیم.

طبیعت سبز میهن

طبیعت سبز پارس کهن

طبیعت سبز پارس کهن، میزبان سلامتی شماست و همواره تلاش می‌کند بهترین‌هارا برای شما به ارمغان بیاورد، پس میهمان طبیعت باشید و درکنار ما زندگیتان را سبز بسازید.

47190000

آپارات طبیعت   تلگرام طبیعت   اینستاگرام طبیعت   لینکدین طبیعت